Szczęście – Czyli 10 zasad życia szczęśliwego człowieka

Często słyszę od różnych osób słowa “Jak ty to robisz, że mimo tak ciężkiej choroby jesteś uśmiechnięty?” czy “Jak tobie się jeszcze chce cokolwiek robić mimo SMA?”. Mam na to sposób – o dziwo! – działający i zasłyszany ponad 10 lat temu od znajomego, który wyjechał do Indii medytować i ostatecznie tam został na stałe. A jest nim „10 zasad życia szczęśliwego człowieka”, które stosuje od dłuższego czasu, dzięki którym i Ty osiągniesz szczęście.

1. Myśl mniej o sobie

Jest to najważniejsza zasada bo im dłużej myśli się o sobie tym bardziej zaczynają dochodzić do głosu negatywne emocje, które mogą prowadzić w dłuższej perspektywie nawet do depresji. Z drugiej strony jeśli myślimy o sobie w samych superlatywach to prędzej czy później nasze otoczenie to zauważy i uzna nas za Narcyza i szybko ściągnie w dół.

Automatycznie, nie myśląc o sobie – nie myślisz o tym co powie o tobie twoje otoczenie, dzięki temu nie obawiasz się porażek, a co za tym idzie – masz większe osiągnięcia.

2. Bądź stale czymś zajęty

Będąc zajętym, mając stale coś do zrobienia – nie masz czasu myśleć o sobie, a jednocześnie robisz coś co prowadzi cię do jakiegoś konkretnego celu – niezależnie czy to nauka, która pozwoli ci opanować dodatkową umiejętność czy praca, dzięki której zarobisz pieniądze. Ja sam pracuję w branży IT, jestem wolontariuszem w Fundacji SMA, prowadzę Podniebną Drużynę Fundacji SMA i piszę bloga – da się? Oczywiście, że tak!

4. Unikaj niepotrzebnego paplania

Narzekanie, mówienie o pogodzie czy mówienie byle tylko mówić marnuje Twój czas i nie wnosi nic wartościowego do Twojego życia. Naucz się rozmawiać na głębsze tematy – pozwoli ci to spojrzeć na wiele spraw z innego punktu widzenia a dodatkowo pobudzi Twoją kreatywność.

5. Ciesz się swoim życiem i osiągnij szczęście

Zawsze mogło być gorzej, mogłeś urodzić się w gorszym ciele, w kraju trzeciego świata i żebrać na ulicy o jedzenie, a skoro to czytasz to znaczy, że nie ma tak źle. Dlatego, naprawdę ciesz się z tego kim jesteś, a kiedy widzisz się w lustrze, ciesz się tym jaki jesteś. Gdy pokochasz siebie, to pokochają cię inni.

6. Nagradzaj się za osiągnięte cele

Zawsze kiedy osiągniesz wcześniej wyznaczony cel – nagradzaj się, wtedy twoje szczęście będzie dużo większe i nakręci cię do dalszej pracy nad swoimi celami. Ja sam po każdym osiągniętym etapie w drodze do celu – wypijam gorącą czekoladę z Whisky, która jest moją szklanką zwycięstwa, ale może to być nowa sukienka, telefon czy tablet – staraj się tylko wyznaczyć nagrodę na początku drogi do celu, wtedy motywacja do jego spełnienia będzie dużo większa!

7. Zamieniaj marzenia w cele

Marzenia mają do siebie to, że pozostają w sferze naszej wyobraźni dopóki nie zmienimy ich w nasz cel. Jeżeli nie zaplanujemy swojej drogi do ich osiągnięcie, to ich nigdy nie spełnimy. Moim marzeniem od zawsze był skok spadochronowy, który dla osoby chorej na SMA był rzeczą nierealną. Gdy przestałam o nim marzyć, a zacząłem zmieniać marzenie w cel i dążyć do jego osiągnięcia – skoczyłem i w ten sposób skaczę już od ponad 4 lat, mało tego – skaczą wraz ze mną inne osoby z niepełnosprawnością!

8. Ciesz się szczęściem innych i okazuj uznanie dla tego co robią

Gdy widzisz, że ktoś osiągnął sukces – ciesz się. Bliska osoba znalazła pracę lub ukończyła jakiś kurs – pogratuluj i pokaż jej swoje uznanie. Kurier przyniósł Ci paczkę – podziękuj i uśmiechnij się do niego. Szczęście jest zaraźliwe – obdarowując druga osobę pozytywnymi emocjami, ona obdaruje nimi również ciebie!

9. Miej specjalny notatnik, do zapisywania szczęścia

Jeśli będziesz notował szczęśliwe chwile w notatniku, to w momencie kiedy dopadnie Cię słabszy dzień – przejrzyj notatnik. Działa to jak bomba eksplodująca szczęściem, która przypomni Ci szczęśliwe chwile i emocje towarzyszące w tamtym momencie.

10. Ćwicz regularnie

Podczas ćwiczeń fizycznych uwalniany jest do organizmu hormon szczęścia (endorfina), co zdecydowanie poprawia nastrój i odpycha pesymistyczne myśli. Dodatkowo, ćwiczenia pozwalają rozładować stres, który gromadzimy w sobie każdego dnia. Ja używam do tego bieżni – tak, jestem osobą poruszająca się na wózku ale dzięki fizjoterapii w Rehamedica i PRAGMIE mogę chodzić na bieżni co jest idealnym sposobem na uporanie się z problemami dnia codziennego.

Podsumowanie

Dzielę się z wami tymi zasadami ponieważ sam z nich korzystam od dawna. Jednak nie sprawią one, że Twoje życie zmieni się samo lub nagle zmieni się o 180 stopni. Musisz chcieć je zmienić. Gdy będziesz tego pewny, że rzeczywiście Twoje dotychczasowe życie Cię nie satysfakcjonuje to „10 zasad życia szczęśliwego człowieka” pozwoli Ci nakreślić drogę zmiany Twojego życia, dzięki czemu sama zmiana będzie dużo przyjemniejsza, a każde działanie coraz bardziej będzie Cię motywowało do dalszej pracy nad sobą.

Łukasz Kufta

Jestem facetem ze Śląska, który nie boi się rzeczywistości. Nie jestem podatny na środowisko. To JA je tworzę. Jestem młodym przedsiębiorcą, człowiekiem z IT, skoczkiem spadochronowym i osobą niepełnosprawną, której osiągnięcia są połączeniem marzeń i determinacji. Przypadek dla mnie nie istnieje, a szczęście, które znam, to te, które jest efektem mojej ciężkiej pracy.

You May Also Like

Osoby niepełnosprawne na Nartach z Active Therapy i Podniebną Drużyną SMA

„Małe Wielkie Rzeczy” Henry’ego Fraser’a – Recenzja

Skoki spadochronowe okiem Mariusza Tarana – Wywiad

Jak i dlaczego trafiłem do branży IT?