Jesteś niepełnosprawny? Załóż działalność gospodarczą i zyskaj nawet 60 825,60zł na start!

Pracując w IT musiałem się nauczyć szukać, a następnie naprawiać błędy w kodzie, co nauczyło mnie wyszukiwana potencjalnych problemów i im zapobiegania. Nauczyło mnie to również wyszukiwania rozwiązań, w tym tych niecodziennych. Jedną z takich okazji niedawno odkrytych przeze mnie jest jednorazowa dotacja do założenia działalności gospodarczej przyznawana w wysokości do 60 825,60zł osobom niepełnosprawnym, które zdecydują się na założenie własnej firmy.

Zacznijmy od początku

Wszędzie wokół mówi się, że nikt nie ma pieniędzy, trudno znaleźć pracę. Ludzie zostają masowo zwalniani z pracy, a etaty wyparowują same w mgnieniu oka. Jeśli jesteś do tego osobą z niepełnosprawnością to Twoje szansę znalezienia pracy są jeszcze mniejsze, przez co musisz je dodatkowo maksymalizować o czym pisałem w tekście pt.: Jesteś niepełnosprawny i szukasz pracy? Nie popełnij mojego błędu! Mass Media dodatkowo podgrzewają atmosferę przekazując ogólny obraz nędzy i rozpaczy przeplatany coraz to nową aferą o podłożu politycznym. A ja w tym czasie, bez przymusu, rezygnuje z umowy o pracę na czas nieokreślony by stać się osobą bezrobotną. Szaleństwo?

W pewnym sensie tak – szaleństwo, ale gdy w obecnej pracy osiągnąłem wszystko co mogłem i nie mam możliwości awansować wyżej. A obecna praca nie sprawia mi już takiej satysfakcji jak kiedyś, wręcz z każdym dniem czuję jak zabija mnie codzienna monotonia, to wtedy sytuacja wygląda z goła inaczej. Dostrzegam możliwości jakie mogę otrzymać jako osoba z niepełnosprawnością, i teraz szaleństwo mojej decyzji staje się niepowtarzalną okazją, która sama się prosi o skorzystanie z niej.

Korzyści przedsiębiorców będących osobami z niepełnosprawnością

Będąc osobą niepełnosprawną mogę liczyć na trzy rzeczy, które mają mi pomóc w prowadzeniu własnej firmy. Pierwszą z nich jest jednorazowa dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, drugą jest stu procentowa refundacja składek na ubezpieczenie społeczne (refundacja nie obejmuje składek zdrowotnych), natomiast trzecia, to refundacja odsetek przy kredytach bankowych. I właśnie tu przy jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej tkwi cały potencjał mojego pomysłu.

Ile wynosi jednorazowa dotacja na rozpoczęcie Działalności Gospodarczej?

Maksymalna wysokość wsparcia to 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Jest ono podstawą do ustalenia wysokości dotacji od pierwszego dnia następującego po ogłoszeniu jego wysokości przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obecnie jest to 60 825,60 zł w pierwszym kwartale 2018r. Kwota ta ma nam, osobom z niepełnosprawnością, pomóc w rozpoczęciu działalności gospodarczej oraz wyrównać nasze szanse w stosunku do osób sprawnych, którzy otrzymują taką samą dotacje w wysokości ok 22 000 zł.

W ramach dotacji możemy uwzględnić wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne nam do prowadzenia swojego biznesu. Przykładowo, aby dotrzeć do klienta, to potrzebujemy się do niego udać osobiście i w tym celu potrzebujemy być mobilni, a taką mobilność da nam wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym. Dlatego w teorii możemy kupić nawet wózek elektryczny na firmę.

Nasza praca będzie wykonywana w dużej mierze przy wykorzystaniu komputera? Potrzebujemy wtedy komputera, ale też biurka i krzesła, które zapewnią nam warunki do pracy. Często będziemy drukować dokumenty czy faktury, a część z nich zapewne kopiować i skanować, dlatego przyda się również urządzenie wielofunkcyjne. Warto zainwestować również w swoją markę, stworzyć logo, materiały reklamowe, wizytówki czy stronę internetową.

W tym miejscu zastanawiasz się pewnie gdzie jest haczyk. Niestety są dwa, jeden z nich wymusza na nas prowadzenie własnej działalności przez okres nie krótszy niż 2 lata, w czasie których nie wolno nam podjąć pracy zarobkowej, bo wiązało by się to ze zwrotem dotacji. Zastanawiający jest tylko fakt, że osoby sprawne, nie legitymujące się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, mają ten czaso okres krótszy i wynosi w ich przypadku tylko 1 rok.

UPDATE: Od 30 kwietnia 2018 wraz z wejściem w życie Konstytucji Biznesu, osoby z niepełnosprawnością mogą zdecydować czy okres utrzymania się na rynku ma wynosić dwa lata czy rok. Skrócenie czasu utrzymania się na rynku wiąże się ze zmniejszeniem kwoty dotacji.

Drugim haczykiem jest niestety sama procedura otrzymania jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną, która potrafi napsuć krwi, o czym będzie więcej na blogu.

Załóż własną Działalność Gospodarczą już dziś!

Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą otrzymać niezwykle duże wsparcie, jesteśmy wręcz promowani do tego, aby założyć własną firmę, a jedyny i stały koszt miesięczny utrzymania własnej działalności gospodarczej, to koszt biura rachunkowego oraz składki zdrowotnej wynoszącej ok 320zł. Ja planuję skorzystać z biura rachunkowego online, którego cena to około 100zł miesięcznie, a w zamian otrzymuję osobistą księgową na telefon oraz reprezentacje przed Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i jest to jedyny stały miesięczny koszt jaki ponosimy chyba, że sami potrafimy prowadzić księgowość wtedy odpada nam i ten koszt.

A co by było gdyby…

Według Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2002, oraz Rzecznika Rządu ds Osób Niepełnosprawnych w Polsce jest 5,5 mln osób niepełnosprawnych, przy czym prawne potwierdzenie niepełnosprawności posiadało 3,1 mln osób w roku 2001. Podejrzewam, że te statystyki dużo się nie różnią na chwilę obecną, czyli w Polsce jest 3 100 000 osób niepełnosprawnych mogących otrzymać jednorazową dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Każda z tych osób może uzyskać tą dotacje w wysokości 60 825,60zł co daje kwotę: 188 559 360 000zł. Nie wiem jak dla ciebie, ale moim zdaniem gdyby wszystkie osoby uprawnione do tej dotacji wzięły ją jednocześnie to mogłoby to porządnie nadszarpnąć polską gospodarką.

W 2018 r. minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą wynosi 520,09zł – jest to tzw Mały ZUS przysługujący przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą z uwzględnioną dobrowolną składką na ubezpieczenie zdrowotne, który przysługuje przez okres 24 miesięcy. I teraz co miesiąc każda osoba niepełnosprawna, prowadząca działalność otrzymywałaby refundacje składek ZUS z PFRON nie wliczając w to składki zdrowotnej, której nie obejmuje refundacja przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czyli licząc miesięczną kwotę ZUS w wysokości ok 520zł minus obowiązkowa płatna składka zdrowotna czyli 320zł, która nie podlega dofinansowaniu, to wychodzi nam 200zł refundacji miesięcznie i teraz mnożąc tą kwotę przez 3 100 000 uprawnionych, otrzymujemy 662 000 000,00zł miesięcznej refundacji.

Mój kalkulator przy próbie wyliczenia kwoty refundacji składek ZUS przez okres 24 miesięcy zdechł – jeśli jesteś w stanie to policzyć to wrzuć wynik w komentarzach!

PS: Chcesz wiedzieć jak wyglądała moja pierwsza wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy po Jednorazową Dotacje na Rozpoczęcie Działalności Gospodarczej przez Osobę Niepełnosprawną? Zobacz koniecznie: Pierwsza wizyta w Państwowym Urzędzie Pracy po 6 latach

Łukasz Kufta

Jestem facetem ze Śląska, który nie boi się rzeczywistości. Nie jestem podatny na środowisko. To JA je tworzę. Jestem młodym przedsiębiorcą, człowiekiem z IT, skoczkiem spadochronowym i osobą niepełnosprawną, której osiągnięcia są połączeniem marzeń i determinacji. Przypadek dla mnie nie istnieje, a szczęście, które znam, to te, które jest efektem mojej ciężkiej pracy.

You May Also Like

Największe absurdy polskiej biurokracji – z czym muszą zmierzyć się nowi przedsiębiorcy?

Zrezygnowałem z dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy i założyłem firmę w godzinę!

Urzędniku – Czy naprawdę smartfon jest zbędny osobie niepełnosprawnej prowadzącej firmę?

Bezczelność Powiatowego Urzędu Pracy czasem nie ma granic.