Jesteś niepełnosprawny i szukasz pracy? Nie popełnij mojego błędu!

W życiu zajmowałem się różnymi rzeczami, pracowałem jako administrator forum, wózka SMS-owa, projektowałem ulotki dla klubów nocnych czy rysowałem ilustracje do opowiadań erotycznych, aż w końcu trafiłem do branży IT. Przez wiele lat robiłem jeden podstawowy błąd, przez który miałem problem ze znalezieniem pracy.

Od czasu gdy zrezygnowałem z ASP i postanowiłem z artysty stać się inżynierem informatykiem – przyświecał mi jeden cel – praca w dużej firmie informatycznej. W trakcie studiowania informatyki zacząłem robić już własne projekty informatyczne czy dodatkowe kursy, a nawet certyfikaty mające mi zapewnić wymarzoną pracę po skończeniu studiów.

Życie jednak weryfikuje wszystko

Po skończonych studiach i obronie pracy inżynierskiej zaczął się intensywny okres poszukiwania stałej pracy. Wysyłanie tysięcy e-maili z CV wraz z listem motywacyjnym i zerowym odzewem. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że koledzy ze studiów znajdywali pracę praktycznie od ręki mając uboższe CV ode mnie. Baa nie mieli własnych projektów, którymi mogliby się pochwalić przed potencjalnym pracodawcom – czyżbym więc miał aż takiego pecha?

Po ponad półtora roku wysyłania CV i praktycznie zerowym odzewie byłem wręcz poirytowany wysyłaniem korespondencji, z której nic nie wynikało (nie wliczając pracy tymczasowej). Znajomi ze studiów wręcz nie mogli w to uwierzyć, dlatego postanowiliśmy wspólnie przeanalizować moje i ich dokumenty aplikacyjne. Jedyna różnicą okazał się dopisek w liście motywacyjnym, że jestem osobą niepełnosprawną. Po chwili myślenia usunąłem ten dopisek, jednak większość wymarzonych firm jak nie wszystkie, miałem już spalone informacją o mojej niepełnosprawności.

Nigdy nie pisz, że jesteś osobą niepełnosprawną

Próbuje dalej, teraz już bez dopisku o mojej niepełnosprawności i nagle okazuje się, że jestem wymarzonym pracownikiem. Tak, niestety pracodawcy tak jak zdecydowana większość naszego społeczeństwa na wpojony stereotyp, że osoba niepełnosprawna jest od razu osobą upośledzoną. Dlatego nigdy starając się o pracę nie pisz, że jesteś osobą niepełnosprawną. Nie słuchaj pseudo doradców mówiących Ci, że taka informacja powinna występować w Twoich dokumentach aplikacyjnych, bo oni nigdy nie byli w Twojej sytuacji i nie mają o tym zielonego pojęcia!

Prawda wyjdzie na jaw, ale niech wyjdzie na Twoich warunkach

Ponadto, nie musisz w procesie rekrutacyjnym umieszczać tej informacji. Nie jest to zobligowane żadnymi przepisami, ustawami czy czymkolwiek innym. W idealnym świecie informacja o twojej niepełnosprawności nie miała by znaczenia, ale świat nie jest idealny, dlatego będąc osobą niepełnosprawną musimy maksymalizować swoje szanse na zatrudnienie. Chyba, że celujemy w pracę typowo dla osób z niepełnosprawnością, to wtedy musimy naszą grupę inwalidzką oraz orzeczenie podesłać w pierwszej kolejności, a dodatkowo w CV i liście motywacyjnym napisać o naszej niepełnosprawności wielkimi literami.

Tak, Twoja niepełnosprawność w końcu wyjdzie na jaw, ale niech wyjdzie na ostatnim etapie rekrutacji, kiedy już pracodawca lub HR znają Twoje możliwości i wiedzą ile jesteś naprawdę wart mimo swojej niepełnosprawności. Musisz wtedy tylko przekonać pracodawcę, że niepełnosprawność jest Twoim atutem. Wbrew pozorom łatwo to zrobić, wystarczy zapoznać się wcześniej z systemem dofinansowań pracowników z niepełnosprawnością oferowanych przez PFRON i wyliczyć ile pracodawca zaoszczędzi zatrudniając właśnie ciebie, wówczas pracę masz już w kieszeni.

Łukasz Kufta

Jestem facetem ze Śląska, który nie boi się rzeczywistości. Nie jestem podatny na środowisko. To JA je tworzę. Jestem młodym przedsiębiorcą, człowiekiem z IT, skoczkiem spadochronowym i osobą niepełnosprawną, której osiągnięcia są połączeniem marzeń i determinacji. Przypadek dla mnie nie istnieje, a szczęście, które znam, to te, które jest efektem mojej ciężkiej pracy.

You May Also Like

Osoby niepełnosprawne na Nartach z Active Therapy i Podniebną Drużyną SMA

„Małe Wielkie Rzeczy” Henry’ego Fraser’a – Recenzja

Skoki spadochronowe okiem Mariusza Tarana – Wywiad

Szczęście – Czyli 10 zasad życia szczęśliwego człowieka