Urzędniku – Czy naprawdę smartfon jest zbędny osobie niepełnosprawnej prowadzącej firmę?

W czasach gdzie coraz częściej walutą staje się dostęp do informacji, dostęp do maila, czy nawet kontakt telefoniczny z samym klientem, to paradoksalnie według urzędników smartfon jest zbędny. Powinniśmy się cofnąć do ery faxów, pagerów czy nawet do epoki kamienia łupanego i dłubać rytem literki na kamiennych tablicach.

Starając się o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie własnej Działalności Gospodarczej przez osobę niepełnosprawną, trafiłem na problem, który uniemożliwia mi zakup firmowego smartfona ze środków z dotacji. Według regulaminu napisanego przez urzędników, smartfon w żaden sposób nie jest przydatny w firmie – niestety, to nie jest żart.

Zastanawia mnie jednak fakt, jakim cudem urzędnik Powiatowego Urzędu Pracy, pracujący na etacie przez całe swoje życie uważa, że ma bezkresną wiedzę na temat prowadzenia firmy czy potrzeb osób z niepełnosprawnością. No żesz kur… jak?

Dlaczego więc śmiem twierdzić, że smartfon jest wręcz niezbędny przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

1. Stały i szybki kontakt z klientem

Fundamentem działalności każdego przedsiębiorstwa jest świadczenie usług klientom, z którymi trzeba się skontaktować, przedstawić ofertę czy umówić się na spotkanie. W momencie gdy jesteśmy osobami z niepełnosprawnością ruchową, to nasza mobilność jest dość mocno ograniczona, przez co kontakt telefoniczny staje się kluczowy. Bardzo często sam klient potrzebuje się z nami skontaktować z pytaniem, prośbą o wycenę usług bądź z niezbędną nam informacją przez co stały kontakt telefoniczny jest niezwykle ważny przy prowadzeniu biznesu przez osobę niepełnosprawną ruchowo, a sam telefon jest niezbędnym narzędziem pracy.

2. Oszczędność czasu i optymalizacja pracy

Zamiast z każdym pytaniem jechać do klienta, co jest uciążliwe i czasochłonne zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością, to dużo praktyczniejszym opcją jest zadzwonić do klienta. Pomijam w tym momencie całkowicie fakt niedostosowanych środków transportu publicznego pod kątem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy problemy natury architektonicznej jak np wysokie chodniki, brak windy czy podjazdów.

Oczywiście można wysłać maila do klienta z zapytaniem i czekać na odpowiedź, jeśli klient akurat będzie przeglądał skrzynkę to odpowie, gorzej gdy klient rzadko zagląda na swoje konto pocztowe, wtedy chcąc niechcąc trzeba wstrzymać pracę nad danym elementem, co przekłada się na późniejszy komfort pracy, opóźnienia projektowe, aż w końcu na niezadowolenie klienta. Trafiają się też często sytuację wymagające szybkiego kontaktu bądź interwencji klienta i wtedy bez telefonu jesteśmy skazani na porażkę.

Smartfon usprawnia nam również pracę, nie musimy skanować dokumentów i wysłać ich pocztą tradycyjną, a możemy zrobić im szybko zdjęcia i wysłać je bezpośrednio do klienta bądź do urzędu w mgnieniu oka, poprzez program pocztowy zainstalowany w telefonie, co pozwala oszczędzić czas jak i pieniądze.

3. Stały dostęp do wiedzy i informacji

Nowoczesny smartfon przy wykorzystaniu połączenia internetowego daje nam stały dostęp do wiedzy i najnowszych informacji. Możemy skorzystać z dostępu do internetu bezpośrednio z samego smartfona, jak również użyć go jako bezprzewodowego routera i łączyć się dzięki temu wprost ze swojego laptopa z siecią, w przypadku gdy nie mamy dostępu do Wi-Fi w danej lokalizacji.

Nie zapominajmy też, że obecne smartfony pełnią rolę mobilnego biura i możemy w każdej chwili sprawdzić maila, swoje konto bankowe, zrobić przelew, napisać lub wyedytować dokumenty czy śledzić aktualną sytuację w branży i od razu dobrać odpowiednią strategię biznesową, która pozwoli nam się ustrzec przed potencjalnymi problemami lub zagrożeniami. Pozwoli nam to również na szybkie dostrzeżenie i skorzystanie z pojawiającej się okazji na nowe zlecenie, czy propozycje współpracy. Daje nam to wręcz nieograniczone możliwości do przyswajania wiedzy czy najnowszych nowinek branżowych.

Smartfon daje nam również nieograniczony dostęp do najnowszej wiedzy, dzięki mobilnemu dostępowi do internetu możemy śledzić poczynania naszej konkurencji. Możemy na bieżąco sprawdzić możliwości danej technologii i jej złożoność, przez co możemy lepiej oszacować swój nakład pracy i zdecydować w mgnieniu oka o opłacalności danego zlecenia.

4. Promocja w Social Mediach i budowanie Marki Osobistej

Dzięki smartfonowi, jesteśmy w stanie prowadzić swoje działania promocyjne z każdego miejsca na ziemi. Jesteśmy w stanie prowadzić promocję swojej Marki Osobistej w Social Mediach poprzez informowanie swojej społeczności o nowościach w ofercie, dostępnych usługach, aktualnych czy ukończonych projektach, które trafiły do naszego portfolio. Możemy tworzyć video mające edukować potencjalnych klientów czy prowadzić transmisje live połączone z konsultacjami online, co pozwala nawiązać bliższe relacje z klientem, lub znaleźć kolejnego. Pomaga to budować wizerunek eksperta w danej dziedzinie, co z kolei przekłada się na ilość zleceń i rozwój biznesu. W końcu nie od dzisiaj wiemy, że reklama jest najlepszą dźwignią handlu.

A to nie wszystko!

W moim przypadku dochodzą jeszcze dwa kolejne punkty związane z moją działalnością, a są to:

1. Fundament pracy projektanta – stały dostęp do nowoczesnych rozwiązań

Wysokiej klasy smartfon jest na bieżąco aktualizowany przez producenta w przeciwieństwie do modeli z niższej półki cenowej. Dlatego osoba projektująca aplikacje mobilne musi inwestować w stały dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań aby być konkurencyjnym na rynku. Pozwala to projektować wysokiej klasy interfejsy graficzne oparte na nowoczesności i innowacyjności produktu. Trudno wymagać od projektanta aby opracował optymalne rozwiązanie, gdy nie ma pojęcia w jaki sposób funkcjonuje dana technologia.

2. Niezbędne narzędzie pracy dla biznesmena, programisty i projektanta

Nowoczesny smartfon jest takim samym narzędziem biznesowym jak komputer czy laptop. Pozwala wręcz na dużą większą mobilność niż laptop, a dzięki swoim wymiarom jest dużo praktyczniejszym narzędziem, które uzupełnia arsenał współczesnego przedsiębiorcy, a dzięki postępowi technologii może wręcz zastąpić, w niektórych sytuacjach komputer w pracy biurowej.

Wysokiej klasy smartfon stanowi nie odłączne narzędzie pracy projektanta i jest niezbędny podczas testowania zaprojektowanych interfejsów pod względem user experience końcowego użytkownika aplikacji. Nie da się sprawdzić działania zaprojektowanego interfejsu nie testując go na docelowym urządzeniu. Dlatego smartfon jest również niezbędny nie tylko przy testowaniu, ale również przy programowaniu całej aplikacji. Pozwala to na wcześniejsze wykrycie problemów technicznych i im przeciwdziałaniu, oraz skraca tym samym czas powstawania aplikacji, co w dłuższej perspektywie pozwala tworzyć więcej aplikacji w krótszym czasie.

Dotacja jest na WYRÓWNANIE SZANS osobom z niepełnosprawnością, dlatego NIE OGRANICZAJMY im mobilności jeszcze bardziej!

Podejrzewam, że częsty zakup smartfona był nadużywany w przeszłości przez inne osoby, ale nie można przez ten pryzmat traktować wszystkich jednostek i tym samym ograniczać kluczowych aspektów prowadzenia biznesu przez osoby z niepełnosprawnością, które i tak już poprzez swoją niepełnosprawność mają duże ograniczenia w swojej mobilności. W ten sposób urzędnicy, zamiast pomagać, to tak naprawdę utrudniają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Postępując w ten sposób wręcz szkodzą i wypaczają właściwy sens jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę z niepełnosprawnością.

Łukasz Kufta

Jestem facetem ze Śląska, który nie boi się rzeczywistości. Nie jestem podatny na środowisko. To JA je tworzę. Jestem młodym przedsiębiorcą, człowiekiem z IT, skoczkiem spadochronowym i osobą niepełnosprawną, której osiągnięcia są połączeniem marzeń i determinacji. Przypadek dla mnie nie istnieje, a szczęście, które znam, to te, które jest efektem mojej ciężkiej pracy.

You May Also Like

Największe absurdy polskiej biurokracji – z czym muszą zmierzyć się nowi przedsiębiorcy?

Bezczelność Powiatowego Urzędu Pracy czasem nie ma granic.

Druga wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy i złe wieści

Pierwsza wizyta w Państwowym Urzędzie Pracy po 6 latach